top of page

 

Історико-краєзнавчий музей при Носівській гімназії № 3

 

Історія

         Музей почав створюватися в липні 1987 року. Ініціатором, організатором, безпосереднім керівником робіт і автором розробки основних експозицій був Хоменко Олександр Андрійович.

Автором проекту художнього оформлення експозиції музею є художник Самсоненко Л.С. в співавторстві з художниками Пелаковим В.І., Махновським Г.П., Буцаном В.Ф. Активну участь у створенні музею брали учні вчителі школи та жителі Вербова. Фактично музей і функціонував з 1987 року, однак наказом по школі його відкриття було проведено лише 20 вересня 1991 року.

 

Експозиція

         Музей розташований в 3-х невеликих кімнатах центрального корпусу школи. З них дві мають площу по 15 м²., а третя 20 м². В цих кімнатах розміщені експозиції таких розділів:

  1. Історичний процес розвитку людства. Заснування носівки. Народознавство краю.

  2. Велика Вітчизняна війна.

  3. Післявоєнний період. Школа та її історія.

         В першій кімнаті знаходяться експозиції з історії України періоду середньовіччя, новітньої історії, історії Носівщини, а також експонати по народознавству. Зокрема є куточок селянським одягом, тканинами кустарно-промислового виробництва, виробами народних умільців. Тут є такі цікаві експонати: кирея та башлик (обмундирування військових кіннотних часів I світової війни), передані жителькою села Адамівки Хоменко Євдокією Андріївною учням під час туристичного походу по збору старовинних речей. Розміщена тут і частина надгробні плити з фамільного склепу пана Шаули, який був меценатом навчального закладу. Саме за його кошти проводилося в 1885 році будівництво цього навчального закладу. Плита була знайдена та передана до музею, у 2002 році учнем 11 класу Приходьком Сергієм Миколайовичем. У вітринах цієї кімнати знаходиться нагородний лист повного Геогрієвського кавалера (4 хрести), колишнього завгоспа школи Саська Івана Івановича.

       Створена також експозиція: «речі селянського побуту». Тут виставлені різні предмети побуту: прикраси, старовинні праски, самовари, посуд, дерев'яні ночви, ківш, тощо. виставлений також один з досить цікавих експонатів, знайдений неподалік від пам'ятника давньої історії України Шаулиної могили. Це гончарний виріб, глечик зроблений без гончарного круга і обпалений. Як твердять фахівці, період III-VII ст. до н. е.

Знайдений глечик був в кінці 70-х років на глибині 1 м. 40 см. при будівництві місцевого заводу, Коли будівельники наткнулся на цікаве місце, далі роботу проводили учні під керівництвом директора Хоменка Олександра Андрійовича. Тут же було знайдено багато черепків стародавнього битого посуду, а також мідне кільце і прикраси. Це свідчить про те, що це була стоянка племена скіфів. Привертають увагу кілька козацьких люльок, знайдених учнями школи на березі місцевої річки Носівочки, під час меліоративних робіт на початку 80-х років.

         Основну площу другої кімнати займають експозиції: «Велика Вітчизняна війна», «Партизанський рух на Носівщині», «Носівчани — Герої Радянського Союзу». Тут знаходяться і фото, яке дороге колективу школи. Це випускник школи, Герой Радянського Союзу Галуза Г. Г. Під час створення цієї експозиції, рада музею багато працювала в пошуках фотографій, документів про цю людину. Праця увінчалася успіхом, юні краєзнавці натрапили на далеких родичів Галузи Г.Г., які проживають в селі Дебрево. Під час неодноразових їх відвідин, учням передали фото та цікавий документ-нагородний лист.

     В цьому залі експонуються фотографії Стратілата М. І. - командира та організатора партизанського загону.Учнями під час походів по стежках бойової слави записані про нього розповіді в селі Селище і в м. Носівці. Наявні документи, які офіційно засвідчують створення партизанського загону. Привертає увагу Партизанська стіннівка, один з номерів якої передала під час зустрічі з учнями колишня партизанка Самокиш Ф .Г., з нею часто спілкувалися учні школи, таким чином збагачуючи свої знання з історії партизанського загону. Є фотографія 1943 року. Це мітинг у м. Носівці на честь визволення міста від німецько-фашистських загарбників. Зустріч з командиром партизанського загону Федоровим та мітинг зустрічі з Ковпаком С.А. під час приїзду їх у Носівку. Всі ці фото знаходилися в домашньому архіві колишньої партизанської зв'язкової вчительки - пенсіонерки Хоменко Г. В. під час чергової зустрічі з юними екскурсоводами школи вона повідомила цікаві факти і передала фото. Також експонуються зброя і одяг воїнів Червоної армії, частково зброя і спорядження німецько-фашистської армії, документи і нагороди військовослужбовців періоду Великої Вітчизняної війни, особисті речі офіцерів та солдат Радянської Армії. Багато цікавого та пізнавального можуть довідатися відвідувачі музею з особистих щоденників Пінчук Наталії, Рябокрис Наталії, Пінчук Галини, які охоплюють період з 1938 р. і по 1945 р. ,Овдієнка Івана (з 1933 по 1946). Історичних подій, описаних там, ми не знайдемо в жодному підручнику. Тут можна на долі однієї людини прослідкувати за долею цілої країни. Ці щоденники були передані до музею в 2007 році Пінчук Галиною, та щоденник Овдієнко Івана був переданий сином в 2008 році.

            Є також досить цікавий експонат, який має історичну цінність. Це звіт - альбом географічні експедиції 1911 року в гори Тянь-Шаню. Він зроблений у фотографіях. Історія цього експонату така: в 1941 році, коли відступали війська Червоної армії, до будинку де проживала молода дівчина Пінчук Наталія забіг молодий лейтенант і віддаючи цей альбом (бо важко було нести) попросив зберегти, - «повернуся, заберу». Але він не повернувся… Племінниця Пінчук Наталії в 2009 році передала його музею.

        Площу третьої кімнати займають експозиції з історії міста Носівки в післявоєнний час та з історії школи. Серед них цікаве фото зроблене у 1962 році. Цей вид школи, яку було зруйновано під час війни. Тут розміщені фотографії визначних людей Носівки, учителів і керівників школи різних років, учнів, які закінчили школу з золотими і срібними медалями, художніх колективів школи, а також стенд «Вони закінчили нашу школу». Слід звернути увагу на фото Романа Андрійовича Руденка - випускника нашої школи. Поряд розміщено декілька фотографій сімейного альбому цієї родини. Роман Андрійович був генеральним прокурором України, а потім генеральним прокурором Радянського Союзу. Після війни - він учасник Нюрнберзького процесу -  головний звинувачувач. Учні-члени ради музею, довгий час підтримували зв'язки з людьми, що були у близьких стосунках з родиною Руденків. Звідси і сімейні реліквії (фото) і цікаві розповіді (записи).

         Широко показано в цій кімнаті навчальний і трудовий процес, а також життя школи цілому, зв'язок школи з місцевими колгоспами.

        Експонується велика кількість альбомів, що відображають життя учнівського колективу протягом багатьох років, нагороди школи за досягнуті успіхи, грошові знаки різних років, документи про зв'язки школи з Міністерством освіти, творчими колективами, школами України, редакціями періодичних видань, наукові праці колишніх випускників школи, унікальні фотографії з історії школи, фотографії починаючи з 1906 року.

    Оформлений також цікавий стенд про випускника школи, Заслуженого артиста України лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Нечепу Василя Григоровича. Є подаровані записи його пісень, фотокартки.

          Одним з цікавих експонатів і свідоцтво про закінчення в 1915 році Носівської второкласної учительської школи (нині Носівський НВК «ЗНЗ-ДНЗ» I-III ст.№ 3), видане на ім'я Сопіги Г. Це свідоцтво передала музею в 1999 році людина, яка постійно підтримувала зв'язки з музеєм, з школою - дружина колишнього директора школи Сопіги Олександра Степановича, Сопіга Галина Василівна. Вона була одним із активістів по збору матеріалів для музею. Невід'ємною частиною музею є також пам'ятки архітектури і історії, які знаходяться в мікрорайоні школи. Учні школи постійно доглядають за ними.  Знають історії цих пам'яток. Це:

обеліск партизанської слави в урочищі «Орішне»,

історико - архітектурний комплекс XVIII-XX ст.,

історичний пам'ятник — братська могила,

пам'ятний знак «Пам'ятаємо»,

пам'ятник давньої історії України Шаулина могила,

пам'ятник Броварцю Михайлу Степановичу

меморіал в селі Дебрево.

 

Відзнаки

           Звання «Зразковий музей» (2011)

 

З досвіду роботи музею

       Музей Носівського НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІІ ст.№3 за уніфікованим паспортом класифікований як історико-краєзнавчий, розміщений у трьох експозиційних кімнатах.

        Долі, долі… скільки їх гартувалося в стінах закладу за 125 років існування. Кожному поколінню, життя приносить свої випробування. Нелегким воно випало нашим дідам і батькам. Як у далекому минулому наші предки зупиняли ординські навали, так і їх нащадки зуміли дати гідну відсіч закутим у броню фашиським завойовникам навіки підвівши рідну Носівщину під ореол ратної солдатської і партизанської слави. Не осоромило молоде покоління ратної слави батьків. Ось із світлин дивляться на нас молоді хлопці учасники АТО випускники закладу, Гавриленко Ф., Усенко І., Дейчук П., Гук А., Кравченко В., Віротченко А., Остренський С., Войтенко О., Кратко В., Ананко Є., Захаріченко В, Купрієнко Є, Яма О., Сайпашев В., Руденко А., які мужньо берегли спокій рідної України. Є тут і подяка 1 окремої танкової роти, 2-танкового батальйону 1 окремої танкової бригади в якій служив наш випускник Кратко Володимир Федорович за підтримку, яку надавав колектив закладу бійцям. Державний прапор з підписами бійців, який солдати окремого танкового екіпажу передали з Донбасу.

         Широко показаний в цій кімнаті навчально–виховний процес, життя школи в цілому. Експонується велика кількість альбомів що відображають життя учнівського колективу протягом багатьох років, нагороди школи за досягнуті успіхи,унікальні фотографії з історії школи. Одним з цікавих експонатів є свідоцтво про закінчення в 1915 році Носівської второкласної учительської школи (нині Носівський НВК «ЗНЗ - ДНЗ» І – ІІІ ст. №3), видане на ім’я Сопіги Григорія.

        Музей Носівського НВК «ЗНЗ - ДНЗ» І – ІІІ ступенів №3 є одним із закладів просвітницької роботи, важливим джерелом знань з історії рідного краю, його героїчного минулого, розвитку економіки, науки і культури. Основним напрямком роботи музею є пошукова робота яка ведеться різними методами. Перш за все, це участь школярів в туристко-краєзнавчих експедиціях. Результатами їх роботи є активна участь у різноманітних конкурсах краєзнавчо-пошукового характеру. Школярі займаються краєзнавчою та науково-дослідницькою роботою. Вивчають, досліджують історію Носівки, поглиблюють знання з історії рідного міста, визначних місць, історичних подій та видатних людей краю. Результатами роботи були досить цікаві знахідки.

           Так, наприклад, працюючи в рамках Всеукраїнської історико–географічної експедиції учнівської молоді «Історія міст і сіл України», експедиційний загін під керівництвом директора Хоменко Н.О. та вчителя історії Дяченко А.С., налагодивши зв’язки з обласним архівом, створили цікавий нарис «Місто Носівка. Сторінки історії» (2015 р.), спираючись на достовірні історичні факти. Даний матеріал, побудований на дослідженнях, цікавий широкому колу читачів. Даними матеріалами користуються відвідувачі музею, колишні випускники, вчителі (при підготовці бесід, годин спілкування, уроків історії, позакласних заходів). Експедиційний загін за дану роботу отримав звання Лауреата обласного етапу конкурсу. Члени ради музею є активними учасниками Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої». Напрямок: Історія України і державотворення. В рамках якого проводять значну як пошукову так і дослідницьку роботу. Слід відзначити такі роботи: «Історія Носівщини в особах», Історія в документах, нарих-опис села Лісові Хутори (Жовтень) над яким працювали діти під керівництвом Ісаєнко С.І. вивчали документи, опитували старожилів.

          Оскільки музей історико-краєзнавчий, то рада музею проводила роботу і в рамках краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» так робота за напрямком «Геологічними стежками України» під керівництвом Кириленко Н.М. стала переможцем на обласному етапі. Члени гуртка «Юні музеєзнавці» працювали над роботою за напрямком «З попелу забуття» на тему «Вони йшли у бій молодими». В цій роботі висвітлена наступність поколінь. Героїзм дідів (41-45р.) та їх онуків (2014-2016р.). Досить цікавою була робота в рамах даної краєзнавчої експедиції за напрямком «Козацькому роду – нема переводу» на тему «Козацька доба в історії Носівщини». Дуже багатий фактичний матеріал зібрали учні про В.Г.Нечепу – кобзаря – характерника (кобзаря – лірника, лауреата Державної премії імені Т.Шевченка, народного артиста України з 2008 року, випускника 1967 року Носівської середньої школи №3). Підсумком роботи експедиційного загону з даної теми стала екскурсія до «Соколиного хутора», яка збагатила знання учнів про історію рідної Чернігівщини.

Вчителя історії Дяченко А.С. також зацікавила можливість участі у Всеукраїнський краєзнавчій акції учнівської молоді та тему «Українська революція 100 років надії і боротьби». Закипіла робота. І, як живі, постають перед нами учасники тих буремних подій (напрямок «Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності» на тему «Боротьба українського народу за незалежність»).

     Краєзнавчо-дослідницька робота «Архітектурна споруда Свято-Миколаївського храму – джерело для пізнання української національної історії та культури» (керівник Броварець І.Г.) за напрямком «Духовна спадщина мого народу» визнана переможцем І туру Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна» у 2018 році та направлена на обласний тур. Дана робота відзначається глибокою фактологією матеріалу, виховним аспектом дослідження, можливостями практичного використання в освітньому процесі. Цікава тим, що доповнює знання з історії рідного краю.

       Цікавими є наробки учасників щорічної краєзнавчо-патріотичної акції «Від роду до роду збережемо традиції народу». Так переможцями обласних етапів були: експедиційний загін за роботу «Лозоплетіння – вид декоративно-ужиткового мистецтва» (2016р. керівник Халіна Н.О.), мистецтво художнього різьблення та випалювання (2017р. керівник Жук О.М.),

          Послугами музею Носівської гімназії №3 користуються учителі і учні, вихователі груп продовженого дня та дитячого садка. У стінах музею проводяться оглядові і тематичні екскурсії, уроки історії, різноманітні позакласні заходи, заняття клубу «Пошук», заняття екскурсоводів, підготовка до проведення знаменних дат та історичних подій, зустріч із знаменитими людьми, ветеранами війни і праці. Адже одним із напрямків патріотичного виховання учнів Носівської гімназії №3 є виховання високих духовно – моральних принципів на героїчних вчинках воїнів – визволителів, учасників АТО, ліквідаторів Чорнобильської трагедії, воїнів – афганців. З метою формування громадянської відповідальності, відданості своїй Вітчизні, військово – патріотичних якостей молоді уже стало традицією перед Днем Перемоги та до дня визволення Носівщини проводити зустрічі з ветеранами. Вирішуючи дане питання, Рада музею тісно співпрацює з головою районної Ради ветеранів О.О. Ляшенко.

       Так двічі на рік (вересень та травень) організовуються зустрічі учнів з ветеранами Супрун Ф.М. , Прищепою Д.О., Бровком І.Г., які проходять у формі запитань та відповідей.

       Рада музею, педагогічний колектив намагається докласти всіх зусиль, щоб учні були вдячними нащадками, свято берегли пам'ять про те, якою ціною дісталася Перемога тому незламному поколінню,щоб ніколи не забувати загиблих і тих, хто всім смертям наперекір залишився жити, а їх подвиги навіки залишилися в серцях прийдешніх поколінь. Зусилля не витрачені марно. Тому, що естафету дідів підхопили наші випускники, які брали участь в АТО і з честю виконували свій обов’язок не осоромивши пам’яті дідів.

800px-Предмети_селянського_побуту.jpg
1280px-Школярі_в_музеї.jpg
800px-Сільський_побут.jpg
800px-Музей_третьої_школи.jpg
bottom of page